Techniki nadruku

Technik nadruków na odzieży jest wiele i niema jednej najlepszej czy idealnej. Na wybór metody ma wpływ, przede wszystkim uzyskanie oczekiwanego efektu, ilość nadruków, sam projekt do odwzorowania, posiadany materiał graficzny, jego wielkość, podłoże na jakim drukujemy jak i umiejscowienie na uszytej odzieży. Poniżej w skrócie przedstawiamy proponowane metody zdobienia odzieży. Każda z nich daje inny efekt w zależności od Państwa potrzeb.

Zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek, kamizelki, parasole, kurtki. Itp. Sitodruk to najpopularniejsza z metod nadruków na koszulkach i bluzach . Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przez specjalnie wcześniej przegotowane szablony, nazywane matrycami czy też sitami. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. Przygotowanie matrycy polega na wcześniejszym wykonaniu kliszy drukarskiej, a następnie metodą naświetlania fotograficznego przeniesienia wzoru z kliszy na wcześniej siatkę pokrytą światłoczułej emulsji. Do każdego koloru nadruku jest potrzebna oddzielna matryca. Koszt nadruku sitodrukiem jest uzależniony od ilości kolorów zawartych w projekcie nadruku, Do sitodruku na odzieży używamy głównie farb plastizolowych, dających charakterystyczny efekt elastycznego gumowego nadruku o żywych kolorach przy dużym kryciu. Jest to metoda bardzo trwała i przy odpowiednim użytkowaniu niezmieniająca kolorów przez lata.

Zastosowanie: jasne koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Tak jak przy każdej metodzie druku sitodrukowego musimy przygotować matryce drukarskie. Według zasady: jedna matryca na jeden kolor nadruku. Farby wodne zazwyczaj używamy do jasnych materiałów, ponieważ są to farby transparentne i odwzorowują kolory przy druku na jasnych podłożach. Na ciemnych kolorach i można użyć tych farb z wywabem, czyli najpierw kładziemy wywab, który usuwa z materiału ciemny barwnik, dając podkład pod transparentne farby wodne. Druk farbami wodnymi daje bardzo miękki i nieodczuwalny efekt. Farby te barwią włókna bawełny nie dając efektu zaklejenia powierzchni. Efekt druku farbami wodnymi nie jest tak intensywny jak przy farbach plastizolowych, dając pastelowy wygląd. Farby te wykorzystuje się częściej przy projektach artystycznych niż reklamowych z względu na bardziej stonowane kolory i trudno przy ich wykorzystaniu mocnych kolorów zgodnym z pantone loga reklamowego.

Zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Tak jak przy każdej metodzie druku sitodrukowego musimy przygotować matryce drukarskie. Farby cmykowe plastizolowe i wodne. Metoda polega na druku 4 kolorów CMYK, które separując się na białym podłożu na podobnej zasadzie jak przy druku offsetowym lub zwykłej kolorowej drukarce biurowej. Farby cmykowe separują się na białym podłożu dając efekt pełno kolorowego wydruku. Farby te są transparentne więc na koszulkach innego koloru niż biały wymagają białego podkładu, czyli dodatkowej matrycy i nadruku koloru. Bardzo często przy nadruku na białym podłożu również stosujemy białego podkładu dla wygładzenia podłoża nadruku, dla lepszego efektu samej separacji. Z względu na wielkość oczek w siatce sitodrukowej rozdzielczość takich nadruków nie jest porównywalna do wydruku z drukarki i wynosi zazwyczaj od 60 do 80 dpi.

Zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Metoda ta polega na druku sitodrukowym w lustrzanym odbiciu i w odwrotnej kolejności nakładania kolorów na nośnikach transferowych takich jak folia czy specjalnie powlekany papier transferowy. Taki nadruk w lustrzanym odbiciu jest później przenoszony na materiał przy użyciu pras transferowych w temperaturze 160 st. C, w zależności od podłoża. W związku z wykorzystaniem przy tej technice pras transferowych mamy pewne ograniczenia związane z miejsca nadruku. Musimy zachować marginesy bezpieczeństwa wynikające z konstrukcji pras jak i konstrukcji odzieży, nie można wykonywać nadruków w bliskiej odległości od suwaków, guzików czy nap. Tę technikę stosujemy nie tylko do materiałów bawełnianych, ale również sztucznych. Często na materiałach wielowarstwowych gdzie nie można zastosować sitodruku bezpośredniego.

Wywab to technika ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Polega na wywabianiu barwnika z koszulek i bluz bawełnianych, przez co uzyskujemy bardzo miękki efekt zdobienia, bez użycia farb które zazwyczaj dają efekt grubej warstwy nadruku. Łączenie wywabu z farbami wodnymi, daje bardzo ciekawe i niepowtarzalne efekty. Tą technikę wykorzystujemy do materiałów ciemnych. Farby wodne są farbami transparentnymi, a wywab po reakcji z barwnikami w bawełnie nie gwarantuje nam uzyskania zadanego koloru, wynika to z różnych metod barwienia samej bawełny. Z tej przyczyny metodę tę nie wykorzystujemy do nadruków reklamowych, raczej do ekskluzywnych kolekcji projektantów, mogących sobie pozwolić na nie zawsze nieoczekiwane, efekty łączenia kolorów.

Zastosowanie: koszulki i bluzy, torby, wykroje czapek itp. Nadruk 3D to technika druku sitodrukowego polegająca na nakładaniu wielu warstw farby przy zastosowaniu bardzo wysokiej matrycy. Matryce są specjalnie przygotowywane i wymagają dłuższego procesy przygotowawczego. Metoda ta pozwala na uzyskanie wysokich nadruków przy zachowaniu ostrych krawędzi, w przeciwieństwie do nadruku puchnących. Metoda ta jest często łączona z innymi płaskimi kolorami jak i technikami, pozwala to na otrzymanie ciekawych efektów. Nadruk 3D wymaga więcej czasu samego druku, większego zużycia materiałów jak i specjalnego procesu utwardzania tak wysokiej warstwy farby. To wszystko wpływa na jego koszt, jednak efekt jest inny niż przy standardowym nadruku sitodrukowym.

Zastosowanie: wszystkie materiały bawełniane jak i sztuczne. Nadruk folią flex jest zazwyczaj wykorzystywana do małych nakładów, np. personalizacji nadruków, nazwiska, numery. Technika ta nie wymaga przygotowania drogich matryc więc koszt przy małych nakładach jest niższy od technik wymagających wykonania matryc. Folia flex jest wycinana ploterowo, co pozwala na wykonanie pojedynczych nakładów, zmiany ich wielkości i wyboru koloru. Do tej techniki wymagana jest jednak grafika w formacie grafiki wektorowej (tzw. Krzywych). Wynika to z faktu, iż ploter tnący czyta wyłącznie taki format. Przy tej technice mamy również ograniczone kolory, folie mają zadane kolory i nie możemy ich mieszać np. pod pantone. Jesteśmy także ograniczeni wielkościami elementów zawartych w druku, zbyt małe elementy nie dają się wyrwać. W foliach możemy uzyskać różne efekty specjalne, talie jak flok, brokat, odblask, występują folie metaliczne i hologramowe. Głównym kosztem przy tej technice jest sama folia więc czym większy nadruk tym jego koszt wzrasta.

Zastosowanie: koszulki i bluzy wykonane wyłącznie z białego lub jasnego poliestru. Sublimacja to technika polegająca na przenoszeniu nadruków wykonanych na drukarkach sublimacyjnych na biały lub jasne materiał wykonany z poliestru. Wyjściowym materiałem jest biały co pozwala na odwzorowanie właściwych kolorów z projektu, natomiast na innych jasnych kolorach nie jesteśmy w stanie uzyskać właściwych kolorów nadruku. To tak jak byśmy drukowali na zwykłej drukarce zdjęcie na np. żółtym papierze. Rozdzielczość takiego nadruku jest zgodna z fotograficzną drukarką atramentową więc bardzo wysoka. Nadruki przenosi się pod prasami transferowymi więc miejsce nadruku misi mieć możliwość zamknięcia prasy z zachowaniem marginesu od suwaków, guzików czy wysokich szwów. Dlatego tez lepsze efekty uzyskuje się na wykrojach jeszcze przed zszyciem odzieży. Dużym ograniczeniem przy tej technice jest materiał pod ten nadruk musi to być poliester i to w kolorze białym. Nadruki w tej technice są miękkie i nieodczuwalne przy użytkowaniu.

Haft to technika dobrze znana i niewymagająca większych wyjaśnień. Przy hafcie potrzebujemy wykonać specjalny program który jest czytany przez hafciarkę. Program taki jest tworzony jednorazowo, w związku z tym, iż w programie jest określona ilość jak i gęstość uderzeń igły jego wielkość możemy zmieniać w granicach 10% bez większej straty jakości. Innymi słowy nadruk mały i duży z tego samego projektu graficznego wymaga dwóch oddzielnych programów. Do haftu możemy używać różnych ściegów włącznie z nadrukiem wypukłym 3D. Technik ta, tak jak każda ma pewne ograniczenia, np. rozdzielczość haftu jest uzależniona od grubości nici i jest znacznie mniejsza od jakiegokolwiek nadruku. Przy hafcie nie jesteśmy w stanie wykonać czytelnie małych szczegółów, jak i wykonać tekstów małą czcionką. Przy wyborze miejsca haftu musimy pamiętać, iż materiał musimy zamknąć w tamborku z zachowaniem marginesów od szwów uszytej odzieży, łatwiejsza sytuacja jest przy haftach wykrojach przed zszyciem odzieży. Taka sytuacja jest np. przy długich zszytych rękawach.

Zastosowanie: wszystkie materiały bawełniane jak i sztuczne. Druk cyfrowy w rozdzielczoci 1400 x 1400 dpi. Taka rozdzieczc pozwala na uzyskanie pynnych przejść tonalnych. Niewymaga specjalnego przygotowania grafiki. Niewymaga wykonywania matryc do druku w związku z czym jest często wykożystywany do małych nakładów przy niewielkich kosztach w porównaniu z metodą śitodrukową. Metoda pozwala na odwzorowanie niewielkich szczegółów graficznych w projekcie. Wykożystywany na materiały naturalne jak i sztuczne. Często wykożystywany do małych nadruków transferowych jak i większych zdobień przy małych nakładach. Co ważne w tej technice niewymaga ponoszenia kosztów przygotowalni do druku.